Tavasz váró

Mi már nagyon várjuk a hóvirágok érkezését. Az lesz a jel, hogy hamarosan ébred a természet és indulhat a munka. Idén nagyon sok minden tervben van, csak győzzem megvalósítani…

Már készítem a terveket, hogy mit, hova fogok ültetni. Amint enyhülnek az éjszakai fagyok a magvak elvetése is megkezdődhet a melegházban. Így fagyos szentek után lehet kiültetni az addigra megerősödött palántákat...

alt-text
Baromfi

Mi igazán boldog és szerencsés csirkék vagyunk. Napkeltétől, napnyugtáig a szabadban kapirgálunk, friss füvet csipegetünk mellé pedig ízletes kukoricát kapunk. Így nem is növünk meg túl gyorsan, de megéri ránk várni.

alt-text
alt-text
Tojás

Mi vagyunk a legspontánabb tojások. Különféle helyeken tudunk kipottyanni, szerencsére legtöbbször puha szalmára esünk. Néha kicsit koszosak is leszünk, de ettől még frissek és vitaminban gazdagok vagyunk.

alt-text
alt-text
Zöldek

Mi vagyunk a legvidámabb zöldek a környéken. A műtrágyát és a vegyszereket nem ismerjük, mivel csak komposztot és esővizet kapunk. Sokat sütkérezünk a napon, így tele vagyunk élettel és ízekkel!

alt-text
Vitamin bombák
Paradicsom

A nap érlelte pirosan pompázó paradicsom nálunk a nyár egyik nagy slágere: nyersen vagy főzve, mindenhogy szeretjük. Magas a likopin tartalma, az egyik leghatékonyabb karotionid, amely a daganatmegelőző hatása révén vált ismertté. Levében sok az A- vitamin, részben ennek is köszönhető, hogy serkentőleg hat az immunrendszerre.

Paprika

A piros paprika és a pritamin paprika foszfort, káliumot, kalciumot, valamint Béta-karotint és bioflavonoidokat is tartalmaz. Továbbá gazdag C-vitaminban és A-provitaminban. A piros paprika háromszor, a zöld pedig kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a narancs. A paprika egészségre gyakorolt jótékony hatása arányban van színének intenzitásával. A kemény zöldpaprika kevesebb aktív anyagot tartalmaz, mint a piros paprika, amely érettebb és ízesebb.

Uborka

Szervezetünk meghálálja, ha napi szinten fogyasztunk uborkát, hiszen A-, B- és C-vitaminban gazdag. Fogyasztása a forró, nyári napokon különösen ajánlott, hiszen 90%-a víz.

Fontos! Az uborkát sok helyen permetezik (érzékeny növény), ezért figyeljünk arra, hogy olyan helyről vásároljunk, ahol vegyszermenteset kapunk, hiszen a héja tartalmazza a legtöbb C-vitamint.

Patisszon

Alacsony a szénhidráttartalma, az egyik legjobb nyári, könnyű étel alapja lehet. Fogyasszuk nyersen, rántva vagy töltve, nagyon könnyen emészthető. Kiemelkedően magas a C-vitamin tartalma (30mg/100g), így heti rendszerességgel felkerül az asztalra.

Cukkini

A 70-es években még ritkaságnak számított növény vitaminokban dúskál, így megtalálható benne az A, B1, B2 vitamin is. A cukkini 95%-a víz, így pótolja a szervezet vízszükségletét. Többféle ásványi anyagot tartalmaz, például a mangánt, kálciumot, magnéziumot, foszfort. Továbbá folsavban és élelmi rostban is gazdag tökféle.

A nyár és a kora ősz egyik meghatározó alapanyaga a konyhámban!

Tojás

Gazdag fehérje és aminosav forrás. Tele van számos vitaminnal és ásványi anyaggal. Kiemelkedően: A,B12 és D vitamint, továbbá folsavat és szelént is tartalmaz.

Borsmenta

Nincs is jobb annál, mint a nyári hőségben egy kellemes borsmentás limonádét fogyasztani… hűsítő hatása és kellemes íze miatt igen közkedvelt. Kisgyermekeknek nem ajánlott!

Citromfű

Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatású. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet, továbbá segítheti az ajak herpesz gyógyulását.

Dió

Számos ásványi anyagot, vitamint és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz. Továbbá kiváló gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő.

Fejes saláta

Kiemelkedő a B és K vitamin tartalma, továbbá a szervezet számára tartalmaz még magnéziumot és kalciumot is. Sokan nem tudják, de ha már „fejesedik”, csökken a vitamin tartalma.

Csirke

Az egyik legismertebb fehérje forrás, mely tartalmaz A, B3 és D vitaminokat. Továbbá kalcium, magnézium, szelén és foszfor tartalma is jelentős.

Borsó

Értékes tápanyagai a karotin, a B1- és B2-vitamin. Ásványi anyagok közül a foszfor és a kálium, a mikroelemek közül a vas, cink, mangán és a réz, ami említésre méltó. Sokan nem tudják, de a zsenge borsó nem nyári, hanem inkább késő tavaszi, nyár elejei növények közé tartozik. Hűtőben legfeljebb 5-6 napig áll el, utána érdemes lefagyasztani.

Retek

A tél elmúltával az egyik legfontosabb első vitaminbombánk, hiszen jelentős a vas, kálium, illetve B3, C-vitamin és a folsav tartalma is. A nyers retek kúraszerű fogyasztásával, számos emésztési problémát „orvosolhatunk”.

Újhagyma

Az újhagyma nagy mennyiségben tartalmaz illóolajokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Megtalálható benne a C-, B1-, B2-, B3-,B5-, B6-,H- és E-vitamin, folsav, nikotinsav, valamint vas, jód, magnézium, kén, szelén, foszfor, kálium, kalcium, réz és cink is. C- vitamin tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása ismert. Nyugodtan fogyasszuk a zöld szárát is!